O linii turystycznej

 

Okres letni 2024 roku to już piętnasty sezon, podczas którego pasażerom oferujemy niezapomnianą podróż tramwajem sprzed siedemdziesięciu lat, w którym czas zdaje się płynąć wolniej, rozbrzmiewa melodyjny ton dzwonka i odżywają wspomnienia.

Idea tramwajowej linii turystycznej - propagowania historii komunikacji przez udostępnienie pasażerom zabytkowego wagonu, kursującego regularnie na atrakcyjnej trasie - zrodziła się wśród członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym już wiele lat temu. Ostatecznie w 2007 roku we współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A. i ówczesnym organizatorem komunikacji - Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) udało się pomysł zrealizować - 8 lipca tegoż roku o 10:38 pierwszy raz wyjechała na tory linia 0, obsługiwana zabytkowym tramwajem.
Od tego czasu linia turystyczna kursuje rokrocznie w letnie niedziele i święta na trasie prowadzącej przez centrum Katowic i w sąsiedztwie Parku Śląskiego. W roku 2024 zabytkowy skład wagonów typu N+4ND1 obsługiwać będzie linię nr 0 w relacji: Katowice Plac Wolności - Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia. W centrum zainteresowania znajdują się niespotykane na co dzień pojazdy, jakie obsługują naszą linię - poczynając od wyglądu, a kończąc na elementach ich wyposażenia oraz personelu, czyli motorniczych (pracownikach Tramwajów Śląskich) i obsłudze konduktorskiej (członkach KMTM) w składzie zabytkowych wagonów, dbającej o bezpieczeństwo pasażerów, a także sprzedającej i kasującej bilety.
Ponadto nieco nowsze, lecz również historyczne tramwaje typu 13N i 105N nadal pojawiać się będą na trasie linii 23. W tym wypadku zarówno w soboty, jak i niedziele. Linię organizuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Zapraszamy do lektury pozostałych części naszego serwisu internetowego w celu zapoznania się z atrakcjami zlokalizowanymi na trasie, taborem, taryfą biletową i rozkładem jazdy.

Do zobaczenia na trasie tramwajowej linii turystycznej!